اطلاع رسانی تخصصی فیزیوتراپی

دکتری حرفه ای فیزیوتراپی نیاز سلامت جامعه

فیزیوتراپیست برای کمک به کاهش و درمان گردن درد و کمر درد روش های درمان بدون جراحی گردن درد و کمر درد  را برای شما ارائه می کند. او همچنین به شما کمک می کند تا با انجام یا اصلاح بعضی از کارها از بروز گردن درد و کمردرد در آینده جلوگیری کنید.

استفاده از بالشتک گرمایی، کمپرس یخ، فراصوت و تحریک الکتریکی و همچنین روش های آزادسازی عضلات و بافت های نرم به تسکین درد کمک ی کند. با کاهش درد، فیزیوتراپیست ورزش های استقامتی و انعطاف پذیری را برای عضلات شکم و کمر ارائه می کند. شیوه های بهبود طرز نشستن و ایستادن نیز موثر است. بیمار ترغیب می شود که این فعالیت ها را به صورت منظم انجام دهد، حتی این کار پس از نابودی درد صورت دهند تا از تکرار کمر درد جلوگیری شود.

فیزیوتراپی یکی از بهترین روش های درمان کمر درد می باشد. تعداد زیادی از بیمارها روش های درمانی مکمل را در کنار روش های درمانی سنتی مورد استفاده قرار می دهند. بعضی از بیماران تنها روش های درمانی مکمل را انتخاب می کنند. برطبق مطالعات، فیزیوتراپی به کاهش درد کمک می کنند و باعث می شود که بیمار احساس راحتی کند. 

مراجعه به یک دکتر فیزیوتراپیست در سریع ترین زمان ممکن برای کمک به درمان کمردرد و  دامنه حرکات اهمیت زیادی دارد.

 فیزیوتراپیست ها در زمینه ارزیابی آسیب های وارد شده به عضلات و استخوان ها، مخصوصا کمردرد، متخصص هستند. 

آنها شما را به طور کامل معاینه می کنند تا ساختارهای که باعث ایجاد درد در بدن شما شده اند را تعیین کنند. فیزیوتراپیست ها همچنین باعث می شوند که علت درد را بهتر بتوانید درک کنید و روش های مدیریت درد شخصی بهتری را اتخاذ کنید. آنها همچنین در مورد روش های درمانی موجود با شما صحبت می کنند. روش های درمانی که فیزیوتراپیست مورد استفاده قرار می دهد از قرار زیر هستند:

§         تحرک مفاصل

§         ماساژ

§         حرکات کششی

§         حرکات کششی استقامتی

§         تیپینگ

§         توصیه هایی در مورد نحوه نشستن، ایستادن و راه رفتن در خانه و در محل کار

§         درای نیدلینگ

§         تحریکات الکتریکی

§         ...

درمان علت بوجود آورنده نه تنها باعث کاهش و درمان کمر درد می شود، بلکه همچنین از بوجود آمدن دوباره آن جلوگیری می کند. تاخیر نکنید! هر چقدر زودتر به فیزیوتراپیست مراجعه کنید، سریع تر می توانید کمردرد خود را تحت کنترل درآورید و سرکار بروید و امور روزمره خود را از سربگیرید و فعالیت های ورزشی خود را ادامه دهید. فیزیوتراپیست ها در زمینه ارزیابی، تشخیص و مدیریت درمان بیماران مبتلا به کمردرد حاد متخصص هستند. شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه حتی تعداد جلسات فیزیوتراپی کم شامل آموزش،مدیریت،تجویز حرکات ورزشی و درمان برای کاهش درد در بیماران مبتلا به کمردرد حاد کفایت می کند و حتی استراحت توام با آرامش را برای بیمارانی که مشکل کمر درد در خواب مانع از استراحت کافی آنها شده بوده، به ارمغان می آورد. 

فیزیوتراپیست ها افراد مجرب و کارآزموده ای هستند که حرکات ورزشی را بسته به نوع مشکل شما به صورت کنترل شده و تدریجی عرضه می کنند. حرکات ورزشی به شکل های متنوع عرضه می شود که شامل موارد زیر می شود:

§         برنامه ورزشی خانگی با پیشرفت فردی

§         آب درمانی

§         آموزشی های فردی یا گروهی کوچک

در مورد روش آب درمانی و آموزش فردی یا گروهی در صورت صلاحدید انجام می شود. فیزیوتراپیست ها می توانند در بهبود سریع بیمار مبتلا به کمردرد حاد مانند پارگی دیسک کمر که ترجیح داده هر چه سریعتر به آنها مراجعه کند، موثر باشند. فیزیوتراپی همچنین در بهبودی پس از جراحی،کمردرد دیسک کمر  و کمردرد در خواب موثر می باشد.


پوكی استخوان  جزو بیماری های بدون علامت است که در بین خانمها بیشتر رایج است.نشانه مشخصی ندارد و بیشتر تا زمانی كه شكستگی بوجود نیامده  خودش را نشان نمی‌دهد. احتمال دارد  شكستگی استخوان‌ها درست  نشود و در نهایت شخص  مبتلا نمیتواند تحرک داشته باشد و کارهای روزانه  اش را انجام دهید . به همین  علت  مهم است كه  با تغذیه مناسب از پوکی استخوان پیشگیری کنیم

جولی اندورز از جمله هنرپیشه‌هایی است كه همه ما او را در نقش پرستار بچه‌ها در فیلم معروف اشك‌ها و لبخند‌ها می‌شناسیم. جولی اندروز به قدری از عواقب این بیماری نگران است كه برای مبارزه با پوكی استخوان كمپینی به راه انداخته و مردم را نسبت به اثرات ناگوار آن آگاه می‌كند. اگر جزو خانم‌هایی هستید كه می‌خواهید از ابتلا به این بیماری دور بمانید، چند توصیه مهم را جدی بگیرید.

چه عواملی سبب پوكی استخوان می‌شود؟

عوامل بیشماری می‌توانند سبب كاهش تراكم استخوان و بروز بیماری پوكی استخوان شوند. برخی از این عوامل غیر قابل كنترل هستند و گروهی دیگر را می‌توانید با تغییر سبك زندگی و تغذیه مناسب تغییر دهید.

جنسیت: زنان نسبت به مردان بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند.

سن: هرقدر سن و سال افراد بالا‌تر باشد، شانس ابتلا به این بیماری در آنها افزایش می‌یابد.

نژاد: زنان سفید پوست آسیایی نسبت به سایرین بیشتر در معرض ابتلا به پوكی استخوان قرار دارند. شانس ابتلا در زنان سیاه پوست و اسپانیایی‌ها به مراتب كمتر است.

سابقه خانوادگی: پوكی استخوان از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود. اگر یكی از افراد خانواده شما به این بیماری مبتلا شده و شكستگی استخوان دارد، نسبت به سایرین بیشتر در معرض خطر هستید.

هورمون‌های جنسی: كاهش سطح هورمون استروژن كه در دوران قاعدگی یا یائسگی به وجود می‌آید با بروز پوكی استخوان در خانم‌ها در ارتباط است. در مردان نیز كاهش سطح هورمون تستوستورن می‌تواند سبب پوكی استخوان شود.

بی اشتهایی عصبی: آنوركسی هم اختلال تغذیه‌ای دیگری است كه می‌تواند پوكی استخوان را به دنبال داشته باشد.

osteoporosis
چه علائمی دارد؟

پوكی استخوان نشانه‌هایی دارد كه به شما می‌گوید باید آن را جدی بگیرید و برای پیشگیری از مشكلات بعدی مراحل درمانی را شروع كنید. پس این نشانه‌ها را جدی بگیرید و پیش از اینكه پوكی استخوان به مرحله پیشرفته برسد به مطب پزشك بروید:

–   كمر درد

–   كوتاه شدن قد طی چند سال

–    خمیدگی پشت

–   شكستگی استخوان كه با زمین خوردن ساده پیش بیاید.

-البته بهترین راه تشخیص انجام آزمایش تراكم استخوان است كه باید با نظر پزشك متخصص انجام شود.

چه زمانی به پزشك مراجعه كنیم؟

اگر به تازگی یائسه شده‌اید یا والدین شما به این مشكل مبتلا بوده‌اند لازم است تحت نظر پزشك باشید.

كلسیم و ویتامین D: كمبود منابع كلسیم و ویتامین D در رژیم غذایی كاهش تراكم استخوان‌ها را به همراه دارد و سبب شكستگی استخوان‌ها می‌شود.

مصرف داروها: برخی از داروها خطر بروز بیماری پوكی استخوان را افزایش می‌دهند.

دوری از ورزش: كم تحركی، بی توجهی به ورزش یا استراحت مطلق طولانی مدت استخوان‌ها را ضعیف می‌كند.

سیگار كشیدن: نه تنها برای سلامتی كلی بدن ضر و زیان فراوانی دارد، بلكه به استخوان‌های سالم شما آسیب جدی وارد می‌كند و سبب ضعف استخوان‌ها می‌شود.

جراحی معده: كوچك كردن معده، بای پس یا خارج كردن بخشی از دستگاه گوارش از جمله جراحی‌هایی است كه می‌تواند با كاهش جذب ریزمغذی‌هایی مانند كلسیم در ارتباط باشد و سبب پوكی استخوان شود.

مشكلات غده تیروئید: ترشح زیاد هورمون‌های غده تیروئید سبب كاهش تراكم استخوان می‌شود.
آیا پوكی استخوان قابل پیشگیری است؟

برای پیشگیری از پوكی استخوان راه‌های بیشماری وجود دارد. جهت قوی و سالم نگه داشتن استخوان‌ها چند نكته رادر نظر داشته باشید:

–   رژیم غذایی مناسبی داشته باشید.

–   ورزش كنید.

–   سیگار نكشید.

انتخاب رژیم غذایی مناسب

اگر بدن شما از نظر داشتن ویتامین D و كلسیم در وضعیت مناسبی نباشد بیشتر در معرض ابتلا به بیماری پوكی استخوان قرار می‌گیرید. بنابراین برای داشتن استخوان‌های قوی و سالم رژیم غذایی مناسبی را دنبال كنید. وقتی سن مردان و زنان بالا می‌رود نیاز بدن به كلسیم افزایش می‌یابد. تحقیقات پژوهشگران نشان می‌دهد كه زنان در سنین بعد از یائسگی در قسمت‌های گردن، ستون فقرات و سایر نقاط بدن شان دچار كاهش تراكم استخوان می‌شوند. افرادی كه كمبود كلسیم آنها كم تا متوسط است می‌توانند برای تامین نیاز روزانه بدن‌شان از مكمل‌های كلسیم هم كمك بگیرند. استفاده از مكمل‌های كلسیم به تنهایی یا مكمل‌های كلسیم به همراه ویتامین D احتمال بروز شكستگی‌های استخوان را 30 تا 50 درصد كاهش می‌دهد و می‌تواند كمبود جذب كلیسیم و ویتامین D را جبران كند.

food1ادامه مطلب

b75c8bcbdeb044a4962009304c7cf5fa

اخیرا مشاهده شده است عده ای افراد غیر متخصص  تحت عنوان دکتر  فیزیوتراپیست اقدام به ارایه خدمات درمانی از قبیل درمان بیماران با مشکلات ارتوپدی، سکته مغزی و … کرده و مشکلات فراوان غیر قابل جبرانی را برای سلامت هموطنان در سراسر کشور پدید آورده اند ؛ از جمله سوختگی عمقی ، شکستگی استخوان تا آسیبهایی که متاسفانه منجر به فوت  برخی از بیماران شده است.لطفا هنگام درخواست درمان فیزیوتراپی در منزل موارد زیر را در نظر داشته باشید؛

 

1-استفاده از دستگاههای درمان الکتریکی تنها توسط متخصص فیزیوتراپی مجاز می باشد ؛ به این منظور هنگام مراجعه درمانگر حتما در بدو ورود تقاضای کارت عضویت فیزیوتراپی نظام پزشکی و یا انجمن فیزیوتراپی ایران دارای عکس منطبق با فیزیوتراپیست  را داشته باشید.

2 حضور  فارغ التحصیلان  و یا دانشجویان  تربیت بدنی،کایروپرکتر، استیوپات، کاردرمانی ، ارتوپدی فنی، کمک بهیار ، پرستار ، طب فیزیکی و… جهت استفاده از وسایل و تکنیکهای فیزیوتراپی در منزل ممنوع می باشد و در صورت حضور این افراد کلیه عواقب  از طریق مراجع انتظامی درمانی غیر قابل پیگیری خواهد بود.

 

لطفا جهت آگاهی انتشار دهید

با آرزوی سلامتی همه هموطنان عزیز

جامعه بزرگ فیزیوتراپی ایران


امیرالمومنین امام علی(درود خدا بر او)، در نصیحتی ماندگار فرمودند: 


با سكوت بسیار، وقار انسان بیشتر شود،

و با انصاف بودن، دوستان را فراوان كند،

و با بخشش، قدر و منزلت انسان بالا رود،

بافروتنی، نعمت كامل شود،

با پرداخت هزینه‌‏ها، بزرگی و سروری ثابت گردد،

 و روش عادلانه، مخالفان را درهم شكند،

و باشكیبایی در برابر بی‏‌خرد، یاران انسان زیاد گردند. 


فلج مغزی (cerebral palsy) یا CP به معنای اختلال و ناتوانی حرکتی به علت یک ضایعه مغزی است. این یک اصطلاح کلی است که گروهی از ضایعات مزمنی که کنترل حرکتی فرد را مختل می کنند، شامل می شود. اختلال حرکتی ناشی از این ضایعه در سال های اولیه زندگی ظاهر می شود و معمولاً با گذشت زمان بدتر نمی گردد. فلج مغزی در شرایط نقصان تکامل یا آسیب به مناطق حرکتی مغز بوجود می آید و درنتیجه، این مناطق قادر به کنترل حرکتی یا وضعیت بدنی (پوسچر) فرد نخواهند بود.


علائم فلج مغزی :
۱- سفتی عضلات به صورت اسپاستی سیتی یا رژیدیتی
۲- حرکات غیر طبیعی
۳- اشکال در مهارتهای حرکتی درشت از قبیل راه رفتن یا دویدن
۴- اشکال در مهارتهای حرکتی طریف از قبیل نوشتن یا باز و بسته کردن دکمه های لباس
۵- اشکال در مهارتهای ادراکی و حسی
 

علائم فلج مغزی از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است و با گذشت زمان ممکن است تغییر ننماید بعضی از افراد مبتلا به فلج مغزی ممکن است به بیماریهای دیگر از قبیل تشنج، آسیب ذهنی اختلال یادگیر و تأخیر رشدی نیز مبتلا باشند.
اگر چه ممکن است علائم فلج مغزی با گذشت زمان تغییر کنند اما این بدان معنی نیست که فلج مغزی یک بیماری پیشرونده است (بدتر نمی شود). بنابراین اگر یک فرد مبتلا به فلج مغزی با گذشت زمان مشکلات او بیشتر شود، ممکن است این مشکلات چیز دیگری غیر از ضایعه فلج مغزی او باشد.
با وجود اینکه فلج مغزی یک ضایعه پیشرونده نیست اثرات فلج مغزی ممکن است در طی زمان تغییر نماید، گاهی اوقات تعدادی از این علائم بهبود می یابد برای مثال کودکی که اندام های فوقانی یا دستهای او دچار اختلال است ممکن است توانایی لازم را برای نوشتن و پوشیدن لباس بدست آورد، در حالی که در بعضی از کودکان ممکن است سختی عضلات منجر به بروز مشکلاتی در لگن و ستون فقرات شود که نیازمند جراحی ارتوپدی باشد.بالا رفتن سن کودکان مبتلا به فلج مغزی در صورت عدم مراقبت توانبخشی و انجام تمرینات صحیح می تواند منجر به یک وضعیت غیر طبیعی در بدن آنان شود.
فلج مغزی می تواند منجر به ایجاد مشکلات و عوارضی از قبیل اشکال در غذا خوردن، کنترل ضعیف ادرار و موضوع و مشکلات تنفسی و زخمهای بستر شود.
علائم اولیه فلج مغزی معمولاً قبل از ۳ سالگی ظاهر می شوند. نوزاد مبتلا به فلج مغزی اغلب در مقایسه با کودکان عادی کندتر به مراحل رشدی خویش از قبیل غلتیدن، نشستن، چهار پا رفتن، لبخند زدن و … دست پیدا می کنند.

علل ایجاد کننده فلج مغزی
۱- چند قلویی
۲- آسیب به جفت که ممکن است به رشد جنین صدمه بزند.
۳- بیماریهای عفونی انتقالی جنینی، برای مثال ایدز، چربی، سیفیلیس و سوزاک
۴- تغذیه نامناسب
۵- قرار گرفتن در معرض مواد سمی از قبیل نیکوتین. الکل و داروها
۶- ناسازگاری عامل Rh بین مادر و جنین
۷- ناهنجاریهای کروموزومی
۸- بیماریهای ژنتیکی
۹- ناهنجاریها و بدشکلی های احتمالی مغز نوزاد
۱۰- زایمانهای طولانی مدت یا ناگهانی که ذخیره اکسیژن خون کودک را دچار مشکل می سازد و منجر به تخریب بافت مغزی می شود.
۱۱- سرخجه
۱۲- ساختار کوچک لگن مادر
۱۳- تولد نارس کودک
۱۴- زایمان به روش سزارین
۱۵- اثرات ضرب بیهوشی و بی حسی
۱۶- ضربه مغزی
۱۷- زردی و یرقان

عواملی که می تواند در دوره طفولیت (در ۳ سال اول زندگی) باعث ایجاد فلج مغزی شوند :
۱- عفونت ها از قبیل مننژیت
۲- خونریزیهای مغزی
۳- ضربه مغزی بدنبال تصادف و افتادن از بلندی و …
۴- غرق شدن

روش های پیشگیری از بروز فلج مغزی
۱- تست مادران باردار از نظر عامل Rh در صورتی که این عامل منفی باشد ۷۲ ساعت قبل از زایمان مادر واکسینه  می شود. (در صورتی که Rh عامل فلج مغزی باشد)
۲- درمان سریع کودک مبتلا به زردی به کمک روش فتوتراپی
۳- انجام برنامه های کاهش استرس و فشار روانی مادران در دوره بارداری
۴- حفاظت کودکان در مقابل ضربه ها و آسیب های فیزیکی به مغز  


ادامه مطلبشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات