((سر چارلز بل)) آناتومیست و فیزیولوژیست اسكاتلندی،نخستین شرح‌دهنده "فلج بل" (بلز پالسی) و كاشف

 كاركرد حركتی شاخ قدامی نخاع و كاركرد حسی شاخ خلفی آن است.

فلج بل چیست؟

فلج عصب زوج هفتم مغزی یا عصب صورتی منجر به فلج بل (Bell's palsy) می‌شود. در این حالت عضلات صورت به صورت ناگهانی و به طور موقت فلج می‌شوند، اغلب تنها یک طرف صورت را گرفتار می‌کند. درگیری عصب صورتی معمولاً به تنهائی یک بیماری نیست بلکه علامتی از یک بیماری دیگر است مانند عفونت، آسیب و یا تومور عصب صورتی. فلج خودبخودی عصب فاسیال بدون شواهد سایر بیماری‌ها، فلج ایدیوپاتیک بل نامیده می‌شود. اگر چه دلایل زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد فلج بل دارای یک مکانیسم ایمنی التهابی ویروسی است. این بیماری در هر گروه سنی رخ می‌دهد ولی در ۴۰-۲۰ سالگی شایع تر است. در یک جمعیت صدهزار نفری سالانه ۲۰-۱۰ مورد از آن رخ می‌دهد.

علائم فلج بل شامل: ضعف در یک طرف صورت، انقباضات کوتاه‌مدت عضلانی، افتادگی پلک و لب، اشک‌ریزش و سرازیر شدن آب دهان در طرف مبتلا، خشکی چشم، خشکی دهان، اختلال چشایی و لبخند کج می‌باشد.

علل فلج بل چیست

علت فلج بل سکته های مغزی یا حمله های ایسکمیکی نیست.علت این عارضه بخوبی مشخص نیست ولی بااین حال در بیشتر کیس ها حدس زده میشود که ویروس هرپس عاملی تاثیرگذار باشد.در بیشتر افراد مبتلا به فلج بل،این عصب که عضلات یک طرف صورت را کنترل میکند دچار التهاب (inflammation) میشود.

نشانه های فلج بل چیست

-ضعف یا فلجی ناگهانی در یک طرف صورت که باعث افتادگی صورت میشود.مهمترین علامت این بیماری است.

-سرازیرشدن آب از دهان

-مشکلات چشمی همچون اشک ریزی بیس از حد یا خشکی چشم

-کاهش توانایی چشایی (مزه کردن)

-درد در داخل یا پشت گوش شما

-بی حسی در طرف آسیب دیده صورت

-افزایش حساسیت به صدا


تشخیص و درمان در ادامه مطلب


تشخیص فلج بل

پزشک یا فیزیوتراپیست شما میتواند از چند طریق به تشخیص این عارضه نزدیک شود

-مطرح کردن این سوال که چطور علامت های شما پیشرفت کرد(بیشتر شد)

-معاینه فیزیکی و نورولوژیکی متخصص برای آنکه عملکرد عصب فاسیال شما را معاینه کند

-درصورت لزوم تست های خون،ام آر آی،سی تی اسکن

درمان فلج بل

درمان در فلج بلز در وهله اول شامل استراتژی هایی برای سرعت بخشیدن به بهبود فرد و پیشگیری از عوارض قرنیه است. مراقبت از چشم شامل استفاده از پدهای اتصالی چشم و قطره های روان کننده است که باید به طور مرتب در طول روز استفاده شود.همچنین یک پماد مخوص چشم باید در شب استفاده شود.استراتژی هایی که به سرعت بهبود کمک میکنند شامل درمان هایفیزیوتراپی،کورتیکواستروئیدها و عوامل ضد ویروسیهستند.

فیزیوتراپیستها در ابتدا وضعیت آسیب دیدگی حرکت‌های صورت را به خاطر فلج بل بررسی می‌کنند تا به این ترتیب بتوانند یک روش توانبخشی مناسب برای شما با توجه به شرایط موجود مشخص نمایند. متخصصان این مرکز درک مناسب از تأثیر فلج بل بر وضعیت زندگی و فعالیت روزمره شما دارند. به این ترتیب برنامه درمان فیزیوتراپی تهیه شده در این مرکز با توجه به نیازهای خاص بیمار است و می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

Exercises-For-Bell’s-Palsy

  • تمرین‌های کششی برای بازیابی وضعیت عضلات ابرو و بهبود عملکرد عضلات اطراف دهان (در بیماری فلج صورت لب، چانه، دهان و فک دچار اختلال می شوند).
  • برنامه تمرین ساختاری شامل حرکت‌های فعال و غیر فعال به منظور بهبود وضعیت عملکرد عضلات صورت. در این حالت از تمرین‌های صورت برای بهبود واکنش مغز به پالس‌های الکتریکی استفاده می‌شود و به این ترتیب بیمار مجدداً امکان کنترل عضلات مختلف صورت خود را به دست می‌آورد. این تمرین‌ها به بازگشت عضلات صورت به حالت عادی و از بین رفتن حالت فلج ایجاد شده کمک می‌کنند.
  • تحریک الکتریکی عصب برای حفظ وضعیت عضلات صورت و جلوگیری از ضعیف شدن این عضلات. در روش تحریک الکتریکی از مقدار کم الکتریسته برای فعال کردن عضلات در ناحیه صورت استفاده می‌شود. در حقیقت این تحریک باعث حرکت عضلات صورت می‌شود. در طول مراحل ابتلا به بیماری فلج بل، زمانی که نیمی از صورت بیمار فلج شده است، این روش شاید تنها راهکار برای فعال کردن عضلات صورت می‌باشد.
  • ماساژ بر روی عضلات فلج و سست شده می‌تواند به حفظ وضعیت پوست و قابلیت ارتجاعی عضلات کمک کند. علاوه بر این از ماساژ برای کمک به حفظ جریان خون به نواحی مختلف صورت و جلوگیری از انقباض عضلانی استفاده می‌شود.
  • به منظور بهبود احساس بیمار در نواحی آسیب دیده از حرکت‌هایی مثل تکان دادن، ضربه زدن یا لمس کردن روی عضلات می‌توان استفاده کرد.

بیماری فلج صورت یا کج شدن صورت در هر سنی (کودکان، جوانان و سالمندان) ممکن است به وجود آید. هنوز بطور دقیق مشخص نیست چه اتفاقی در بدن باعث فلج ناگهانی نیمی از صورت (فلج بل می شود)، اما خبر خوش برای بیماران مبتلا به فلج عصب صورت این است که درمان قطعی این بیماری با استفاده از راه و روش درمان فیزیوتراپی میسر می باشد.


منابع: وبسایت فیزیوتراپیست جانپور-ویکی پدیا- وبسایت کلینیک اسدی